Dzień walki z depresją

23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

Czy wiesz, że na depresję zapada ok. 10% populacji ogólnej?
W krajach Europy obserwuje się wyraźny wzrost liczby osób z rozpoznaniem depresji.

Pogotowie Psychologiczne na Światowy Dzień Walki z Depresją przygotowało całodniową konferencję.
Wydarzenia dla rodziców, młodzieży szkolnej, osób starszych to tylko część programu jaki dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nagraniami z wydarzenia.

Gość specjalny

Krystyna Rymarczyk SWPS Pogotowie Psychologiczne
Prof. Uniwersytetu Społeczno-Humanistycznego SWPS

dr hab. Krystyna Rymarczyk

Krystyna Rymarczyk, profesor Uniwersytetu Społeczno-Humanistycznego  SWPS, w Katedrze Psychologii Poznawczej i Behawioralnej Wydziału Psychologii SWPS w Warszawie. Przez lata pracowała także w Pracowni Psychofizjologii  w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Obecnie prowadzi zajęcia na studiach magisterskich i podyplomowych z zakresu neuropsychologii klinicznej, neuronauki oraz neurologopedii.  Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnienia powstawania reakcji mimicznych, mózgowej organizacji procesów emocjonalnych. W tym obszarze prowadzi badania z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) jak i elektromiografii powierzchniowej mięśni twarzy (EMG). Jest autorką kilkudziesięciu artykułów zarówno z zakresu neuronauki społecznej, jak i psychologii m.in. Scientific Reports, PLOS OneFrontiers in Psychology, Frontiers in Behavioral Neuroscience i inne. Interesuje się także neurobiologicznym podłożem rozwoju człowieka, mechanizmami plastyczności mózgowej, wpływem aktywności fizycznej na rozwój mózgu dziecka i tej tematyce także poświęca swoje publikacje.  Jest autorką wielu wystąpień konferencyjnych i popularnonaukowych.

Zmagasz się z depresją?

Poznaj nasz zespół, który świadczy wsparcie.
23 lutego 2021 r.

Program wydarzenia

dr hab. Krystyna Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWPS

Depresja a ćwiczenia fizyczne

Depresja a ćwiczenia fizyczne Pogotowie Psychologiczne Krystyna Rymarczyk

Depresja to zaburzenie psychiczne, w którym oprócz obniżonego nastroju, uczucia smutku czy zmniejszonego zainteresowania czynnościami dnia codziennego, często pojawiają się także zaburzenia funkcji poznawczych. Chorzy mogą mieć problemy z uwagą, koncentracją, logicznym myśleniem czy zapamiętywaniem nowych informacji. Badania neuroobrazowe mózgu wskazują, że za te niekorzystane zmiany mogą odpowiadać nieprawidłowości w obrębie hipokampa, płatów przedczołowych, płatów skroniowych, czy móżdżku. Chociaż powszechnie stosowaną metodą leczenia depresji jest farmakologia, to prowadzone badania wskazują, że zwiększona aktywność fizyczna tj. ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia oporowe, ale także ćwiczenia typu ciało-umysł, mogą łagodzić objawy depresji i poprawiać poziom funkcjonowania poznawczego. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia fizyczne, mające pozytywny wpływ na plastyczność mózgu, u pacjentów z depresją wspomagają proces odbudowy objętości hipokampu, zwiększają integralność istoty białej oraz aktywują korę przedczołową. Podsumowując, zwiększona aktywność fizyczna w przypadku pacjentów z depresją przyczynia się do poprawy ich funkcjonowania poznawczego, co skutkuje także większą podatnością na odziaływania terapeutyczne.  

Nagranie dostępne wkrótce.

Marta Makuch
Stanisław Adamczyk

Depresja - co mówią na mieście

Przyjrzymy się stereotypom na temat depresji. Skonfrontujemy popularne spojrzenia na depresję z tym, co ma do powiedzenia współczesna nauka.

Depresja mity Pogotowie Psychologiczne
Rodzicu reaguj, To może być depresja pogotowie Psychologiczne
Julita Abramowicz
Marzanna Jakoniuk

Rodzicu, reaguj! To może być depresja

Co w zachowaniu nastolatka może wskazywać na depresję? Jak reagować kiedy podejrzewamy tę chorobę? Co sprzyja wystąpieniu tej choroby? Jak minimalizować ryzyko wystąpienia depresji u nastolatka?

Maria Toplisek
Małgorzata Zataj

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa. Jakie ma twarze? Kiedy i gdzie szukać pomocy? Jak wesprzeć osobę, która jej doświadcza?

Depresja poporodowa Pogotowie Psychologiczne
Depresja wśród osób starszych pogotowie Psychologiczne
Patrycja Kurowska
Anna Dudzińska

Depresja wśród osób starszych

W naszej rozmowie, chcemy przyjrzeć się obniżonemu nastrojowi osób starszych. Jak zaufać, zrozumieć i odpowiedzieć na ich potrzeby.

Ania Ciucias

LGBT+ Depresja

Podczas panelu dowiecie się jakie czynniki, zjawiska i doświadczenia podnoszą ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym u osób nieheteronormatywnych oraz co wspólnego mają z tym żyrafy.

LGBT depresja pogotowie Psychologiczne
Nastolatkowie w obliczu depresji Pogotowie Psychologiczne
Ania Ciucias
Marta Stefaniuk

Nastolatki w obliczu depresji

Nasza rozmowa będzie skondensowanym poradnikiem dla bliskich młodych ludzi i dla samej młodzieży. Dowiecie się m.in. po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego, jak reagować oraz jakie są możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznej.

Katarzyna Zielińska
Hanna Buchner
Patrycja Kurowska

Depresji w szkole nie widać

Podczas spotkania spróbujemy dociec jakie zjawiska towarzyszą depresji w szkołach. Pochylimy się nad zagadnieniami samej depresji dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale również niezwykle ważnej roli dorosłych i panujących w szkołach relacjach pomiędzy kadrą nauczycielską, zespołami p-p, dyrekcją i rodzicami.

Depresja sezonowa Pogotowie Psychologiczne
Marysia Wanat
Justyna Józefowicz

Depresja sezonowa

Co to jest depresja sezonowa, czym różni się od „zimowej hibernacji”, w jaki sposób jest diagnozowana i leczona. Co można zrobić, żeby sobie pomóc, szczególnie kiedy jest to zjawisko cyklicznie powracające co rok? Jakie są sposoby na zimowy brak słońca – co proponuje nauka i technologia, a co ludowa tradycja?

Mariusz Zakrzewski
Justyna Józefowicz

Depresja. Jak sobie z nią poradziłem

Rozmowa z osobą, która doświadczyła depresji.

Depresja jak sobie z nią poradziłem Pogotowie Psychologiczne
Zaburzenia depresyjne u dzieci Pogotowie Psychologiczne
Magdalena Jęczmień, Kaja Toczyska

Zaburzenia depresyjne u dzieci - kiedy mogą się pojawić?

Czy kilkuletnie dziecko może cierpieć na depresję? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że każde dziecko, niezależnie od tego, w jakiej rodzinie się wychowuje, może doświadczyć różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, w tym depresji. W trakcie spotkania Magdalena Jęczmień, psycholożka, która od ponad 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, wyjaśni, jakie mogą być powody wystąpienia zaburzeń depresyjnych u tak młodych osób, co zrobić w przypadku diagnozy oraz jak wspierać dziecko w trakcie leczenia.

Pogotowie Psychologiczne

Depresja - dyskusja i Q&A

Spotkanie z Zespołem Pogotowia Psychologicznego, który odpowie na wybrane pytania, zadane przez widzów i słuchaczy poszczególnych wydarzeń cyklu.

Depresja dyskusja q&a pogotowie psychologiczne

Masz pytanie dotyczące depresji?

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zadania nam pytania dotyczącego depresji.
Odpowiedzieliśmy na wybrane pytania. Zapoznaj sie z naszymi odpowiedziami.

Spodobało Ci się wydarzenie?

Jeśli chcesz być informowany o nowych inicjatywach Pogotowia Psychologicznego zapisz się do naszego newslettera. Zostań z nami w kontakcie!

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze Ciebie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Pogotowia Psychologicznego.