Gdzie są teraz nasze dzieci

2021 rok. 29 marca. Wciąż w pandemii, niekiedy w lockdownie.
W mediach pojawia się coraz więcej pytań, co będzie, kiedy dzieci wrócą do szkół, jak sobie z tym poradzą dzieci, jak nauczyciele.
Włączamy się w tę dyskusję, ale chcemy zacząć od tego, co tu i teraz.
Poszukamy odpowiedzi na pytanie:
GDZIE SĄ TERAZ NASZE DZIECI?
 
Przeprowadziliśmy własne badania, przejrzeliśmy publikacje, zaprosiliśmy ludzi nauki i edukacji oraz same dzieci, nauczycieli i rodziców, by wraz z nimi przyjrzeć się temu JAK JEST. Jak nasze życia mają się do wyników badań i doniesień mediów. A przede wszystkim, jak sobie z radzimy lub próbujemy radzić z teraźniejszością, czego oczekuje od nas otoczenie i co my na to.

Gość specjalny

Dr hab. Aneta Brzezicka Pogotowie Psychologiczne
Prof. Uniwersytetu Społeczno-Humanistycznego SWPS

dr hab. Aneta Brzezicka

Psycholog. Zajmuje się badaniem szeroko rozumianych zmian neuroplastycznych w populacjach osób wystawionych na działanie zmiennych modyfikujących zachowanie, szczególnie zaś działanie ważnych funkcji poznawczych (szczególnie pamięci roboczej). Jednym z ważnych tematów, nad którymi obecnie pracuje w ramach kierowanego przez nią Centrum Badań Neuropoznawczych jest także interakcja między mózgiem, mikrobiotą jelitową i funkcjonowaniem poznawczym. Oprócz tego analizuje dane pochodzące z rejestracji wewnątrzczaszkowych u pacjentów wykonujących zadania angażujące pamięć krótkotrwałą i roboczą. Dzięki tym unikatowym informacjom stara się zrozumieć elektrofizjologiczne podłoże zjawisk pamięciowych.

Członek European Dana Alliance for the Brain (EDAB). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dwukrotna laureatka programu luventus Plus MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Autorka wielu artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak: „Journal of Cognitive Neuroscience”, „Frontiers in Psychology”, „Cognition and Emotion”.

Pracuje w Laboratory of Systems Neuroscience, którym kieruje dr Ueli Rutishauser, w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia na temat skuteczności różnych form oddziaływania na funkcje poznawcze, oscylacji mózgowych oraz seminaria poświęcone treningom poznawczym.

Zmagasz się z trudnościami w czasie pandemii?

Poznaj nasz zespół, który świadczy wsparcie psychologiczne.
29 marca 2021 r.

Program wydarzenia

dr hab. Aneta Brzezicka, prof. Uniwersytetu SWPS

Czy gry to samo zło? Wpływ gier video na funkcje poznawcze

Pogotowie-Psychologiczne-Aneta-Brzezicka

Gry komputerowe stały się w ostatnich latach jedną z dominujących form domowej rozrywki a także sposobem na karierę zawodową (w e-sporcie). Wiele badań, a także potocznych opinii, dotyczących gier skupia się na ich negatywnych aspektach (przede wszystkim potencjale uzależnienia) pomijając potencjalne pozytywne skutki, między innymi możliwy pozytywny wpływ na funkcjonowanie poznawcze i działanie oraz strukturę mózgu. W trakcie wykładu omówię wyniki najnowszych badań prowadzonych w ramach Centrum Badań Neuropoznawczych w Uniwersytecie SWPS, dotyczących zarówno osób długotrwale używających gier (graczy komputerowych) jak i osób wcześniej nie grających a zaproszonych przez nas na trening z użyciem gry wideo. Obie linie badań dosyć spójnie pokazują potencjał gier komputerowych jako nowy sposób na zmianę działania określonych funkcji umysłu. 

Justyna Antolak-Szymańska,
Rafał Prusinowski

Jak lockdown i pandemia zmieniły codzienne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Przegląd badań

Świat nauki intensywnie przygląda się aktualnej sytuacji. W materiale przedstawiamy wybrane badania, dotyczące zmian, jakie nastąpiły z powodu lockdown-u i pandemii w codziennym funkcjonowaniu dzieci i młodzieży. 
Pogotowie Psychologiczne lockdown pandemia codziennosc dzieci mlodziezy
Pogotowie Psychologiczne emocje dzeci
Sylwia Mączewska

Emocje w pandemii

Jaka jest rola emocji? Czy emocje można regulować? Czy my dorośli uczestniczymy w kształtowaniu rozwoju emocjonalnym dzieci? Jak to działa w sytuacji kryzysowej, czyli w pandemii?
styki Pogotowie Psychologiczne
Justyna Józefowicz

Uzależnienie od gier komputerowych

Gry, internet, nowe technologie. Gdzie zaczyna się uzależnienie i co z tym zrobić. Ile czasu rocznie spędza online użytkownik internetu? Czy 321 mln to dużo? Ile lat ma przeciętny gracz video? Czy z gier komputerowych się wyrasta? Po czym poznam, czy jeszcze gram bezpiecznie, czy już wpadam w uzależnienie? Sumując, jak grać i żyć.

Pogotowie Psychologiczne uzaleznienia dzieci od gier video

Panele dyskusyjne

Pogotowie Psychologiczne panel mlodziez
Liliana Buchner
Oliwia Józefowicz
Wiktor Kopciuch
Nina Pakuła
Igor Wierczewski

Młodzież. Mówimy za siebie. Panel dyskusyjny młodzieży

Oliwia, Lilka, Nina, Wiktor i Igor rozmawiają o tym, jak żyje im się teraz i co się działo w ciągu ostatniego roku. O szkole, domu, oczekiwaniach, chęciach, hamulcach i motywacjach. Na co TERAZ (nie jak się skończy pandemia, nie kiedy wrócimy do szkół, ale teraz) zwracają uwagę. Co się u każdej i każdego z nich sprawdza, a co niekoniecznie. Jak DZISIAJ szukają swojego miejsca i myślą lub nie myślą o przyszłości.

styki Pogotowie Psychologiczne
Dorota Czech-Czerniak
Jagoda Rodzoch-Malek
Janek Dąbrowski
Hanka Buchner

Relacja, czyli co? Panel dyskusyjny nauczycieli

Hanka Buchner ze STYKów rozmawia z Dorotą Czech-Czerniak, Jagodą Rodzoch-Malek i Jankiem Dąbrowskim.
Na co TERAZ zwracać uwagę. Czym jest, była i będzie szkoła. o się sprawdza, a co niekoniecznie. Jak definiować DZISIAJ role nauczyciela.
Troje nauczycieli i wychowawców, trzy punkty widzenia.
Pogotowie Psychologiczne nauczyciele relacje czyli co panel
Pogotowie Psychologiczne dyrektorzy szkol panel
Dariusz Andrzejewski
Agnieszka Barbasiewicz
Ewa Radanowicz
Justyna Józefowicz

Chroń ludzi i orientuj się. Panel dyskusyjny dyrektorów

Justyna Józefowicz z Pogotowia Psychologicznego rozmawia z trojgiem dyrektorów szkół: Agnieszką Barbasiewicz, Ewą Radanowicz i Dariuszem Andrzejewskim.
O odwadze, bezpieczeństwie, relacjach, podstawie programowej, roli i możliwościach dyrektorów. O faktach i mitach zdalnego nauczania i o tym, w którym miejscu różni się ono od standardu szkoły, a w którym zupełnie nie.
Agnieszka Wieliczko

Przyśpieszony kurs żonglerki. Panel dyskusyjny rodziców

Agnieszka Wieliczko z Pogotowia Psychologicznego rozmawia z rodzicami. Jak to teraz jest? Co jest teraz ważne w byciu rodzicem, jak sytuacja wpływa na priorytety i kryteria. Jak sobie radzimy i na co stawiamy?  O tym gdzie są granice świętego spokoju i co może się kryć za uśmiechem.
Pogotowie Psychologiczne panel rodzice
Pogotowie Psychologiczne gdzie sa nasze dzieci qa
Pogotowie Psychologiczne

Gdzie są teraz nasze dzieci- dyskusja i Q&A

Spotkanie z Zespołem Pogotowia Psychologicznego oraz zaproszonymi gośćmi, którzy podsumują część panelową wydarzenia oraz odpowiedzą na wybrane pytania, zadane przez widzów i słuchaczy poszczególnych wydarzeń cyklu.

Masz pytanie?

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zadania nam pytania dotyczącego depresji.
Odpowiedzieliśmy na wybrane pytania. Zapoznaj się z naszymi odpowiedziami.

Grupy wsparcia dla nauczycieli, rodziców i uczniów!

Jesteś zainteresowana/y spotkaniem osób, połączonych podobnym doświadczeniem w czasie pandemii?

Spodobało Ci się wydarzenie?

Jeśli chcesz być informowany o nowych inicjatywach Pogotowia Psychologicznego zapisz się do naszego newslettera. Zostań z nami w kontakcie!

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze Ciebie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Pogotowia Psychologicznego.